Cegły i tkaniny odporne na ogień

cegły ogniotrwałe

Cegła to materiał budowlany, który człowiek wykorzystuje od wielu już lat. Mówiąc jednak o cegłach, nie sposób nie powiedzieć, że ich wykorzystanie wraz z rozwojem zdecydowanie się rozszerzyło. Współcześnie pod pojęciem cegły znaleźć możemy całą masę materiałów o różnych właściwościach, a tym samym o różnych zastosowaniach.

Jako przykład podać możemy tutaj cegły ogniotrwałe. Jak wskazuje sama nazwa, takie właśnie cegły są szalenie odporne na działanie ognia i w o ogóle wysokich temperatur. Gdzie takie cegły są stosowane? A chociażby w produkcji różnego rodzaju pieców. Piece koksownicze, hutnicze, czy do podgrzewania powszechnie wykorzystywane są dzisiaj w przemyśle. Gdyby nie one, wielu rzeczy dzisiaj byśmy nie mieli. A żeby takie piece mogły działać i jednocześnie być w pełni bezpieczne dla osób, które je obsługują, muszą być wykonane z materiałów najwyższej jakości. I cegły ogniotrwałe do takich materiałów należą. Zresztą nie tylko w wielkich fabrykach możemy je spotkać. Takie cegły wykorzystywane są również do produkcji na przykład kominków. W wyżej wymienionych przykładach najlepiej nadają się cegły szamotowe. Ale jest też kategoria cegieł izolacyjnych, których zadaniem jest, jak wskazuje nazwa, izolacja.

Takie cegły charakteryzują się niską zawartością żelaza, niezwykłą odpornością na szoki termiczne, czy małą pojemnością cieplną. Cegła to nie jedyna rzecz, która jest odporna na wysokie temperatury. Inną jest tkanina ognioodporna. Jak nietrudno się domyśleć, potrafi doskonale chronić przed ogniem to wszystko, co się pod nią znajduje.