Organiczne diody elektroluminescencyjne

profile led

Coraz częściej słyszymy w różnych źródłach o organicznych diodach elektroluminescencyjnych. Niewielu jednak wie, czym one tak naprawdę są. Ten krótki tekst ma na celu przystępne wyjaśnienie zagadnienia w prosty i zrozumiały dla każdego sposób. Organiczne diody elektroluminescencyjne odróżniają się od zwyczajnych LED tym, że powstają ze związków organicznych.

Używa się skrótu OLED, który bardzo często odnosi się głównie do klasy wyświetlaczy graficznych, które opierają się na tej właśnie nowoczesnej technologii. Do największych zalet wykorzystywania organicznych diod elektroluminescencyjnych zaliczyć można na pewno uzyskanie ogromnego kontrastu. Jest to spowodowane dokładnym podświetleniem każdego pojedynczego piksela. Dzięki temu nie są potrzebne specjalistyczne profile do LED, które mają wzmacniać kontrast.

Trzeba też wspomnieć o tym, że przy staromodnych diodach LED wykorzystuje się najczęściej rtęć, która nie jest potrzebna przy wytwarzaniu ich organicznych odpowiedników. Czyni to te drugie bardzo przyjaznymi środowisku. Do mniej istotnych zalet zaliczyć można też takie atrybuty, jak bardzo niską wagę i niewielką grubość.

Niestety, jest również kilka wad, które jednakże nie uprzykrzają w jakiś szczególny sposób życia. Przede wszystkim ma tu miejsce znacznie większe zużycie w energii, jeśli porównamy je z ekranami LCD. Jeśli pracujemy w wilgotnym środowisku trzeba też stosować profil do taśm LED, ponieważ wilgoć może zniszczyć materiał organiczny, jeśli matryca wyświetlacza się rozszczelni.