Ultrasonografia w badaniach diagnostycznych

aparat usg

Współczesna medycyna umożliwia precyzyjną diagnostykę chorób wewnętrznych, dzięki nowoczesnym urządzeniom, wśród których najczęstsze zastosowanie mają ultrasonograf, tomograf komputerowy oraz rezonans magnetyczny. Najbezpieczniejszym z tych urządzeń jest niewątpliwie aparat USG, który wykorzystuje fale akustyczne o niskiej częstotliwości.

Są one zupełnie nieszkodliwe dla pacjenta i badanych tkanek. Ultradźwięki wykorzystywane przez aparat USG są emitowane przez specjalną głowicę, która przykładana jest do skóry pacjenta. Specjalista wykonujący badanie smaruje uprzednio badane miejsce odpowiednim żelem przewodzącym. Następnie komputer przetwarza fale na obraz widoczny na monitorze. W ten sposób możliwe jest precyzyjne diagnozowanie chorób prawie wszystkich narządów wewnętrznych. Na przeszkodzie dla ultradźwięków stoją kości, więc niemożliwe jest zbadanie np. wnętrza czaszki.

W tym przypadku wykorzystuje się badanie rezonansem magnetycznym lub tomografem komputerowym. Tych badań nie wykonuje się w ciąży, tymczasem bezpieczna ultrasonografia jest wykorzystywana właśnie do obrazowania rozwoju płodu w brzuchu matki. Badanie wykonywane jest na prawie każdej wizycie u ginekologa i pozwala określić termin porodu, płeć dziecka, oraz prawidłowość jego rozwoju.

Badanie nie wymaga również zastosowania kontrastu. Wcześniejsze przygotowanie konieczne jest tylko w przypadku badań narządów jamy brzusznej. Należy je wykonywać na czczo przy silnie napełnionym pęcherzu. Aparat USG znajduje się w prawie każdej przychodni i obecnie rutynowo wykorzystywany jest w prawie każdej dziedzinie medycyny.