Zapach świąt

pierniczki retro

Za oknem szybciej zapada zmrok, dni stają się co raz chłodniejsze, a miejscami nieśmiało zaczyna prószyć śnieg. Grudniowa aura zapowiada nadejście świąt, a z czym kojarzą się Święta Bożego Narodzenia, jeśli nie z zapachem pomarańczy, świerku i góry pierników? Chcesz znać przepis na pierniczki idealne? Oto on: dobra zabawa.

Podczas świątecznych przygotowań pierniczki zajmują najwięcej czasu, trzeba je przecież wykroić, upiec i udekorować. Dlaczego nie zaangażować do tego swoich dzieci? Tak zainicjowana przez dorosłego zabawa, może się stać ulubionym zajęciem dla dzieci. Damy im szansę na to, by mogły nam pomóc, a przy okazji świetnie spędzimy wspólnie czas. Nie ma przecież nic lepszego od zacieśniania więzi przez zabawę, a ozdabianie pierników zdecydowanie do nich należy. Jeśli zaś nie masz dzieci, nic straconego – przecież możesz się pobawić sama. Uruchom wyobraźnię, odstresujesz się podczas tej przedświątecznej gorączki.

Jest wiele receptur na idealne pierniki. Te tradycyjne piecze się kilka tygodni przed świętami, by zdążyły skruszeć. Przepisy na pierniki nie są trudne. Nie wymagają skomplikowanych rytuałów. Sekret polega na użyciu dobrych produktów – masła, naturalnego miodu, świeżo zmielonej gałki muszkatołowej, cynamonu, kropli domowego aromatu z wanilii i odrobiny amoniaku. Ciasto po zagnieceniu powinno mieć konsystencję ciepłej plasteliny, a same ciasteczka pieką się nie dłużej niż 15 minut. Potem wystarczy je polukrować, posypać cukrem lub pokolorować jadalnymi pisakami i gotowe.

Polecam również przepisy z delektujemy.pl/przepisy-na-ciasta/pierniki-i-pierniczki/.

Prawdą jest, że pieczenie pierników wymaga od nas trochę zachodu. Nie ma jednak lepszej wizytówki świąt niż choinka przyozdobiona plastrami suszonej pomarańczy i pachnącymi pierniczkami domowej roboty. Wszystkie magiczne zapachy w jednym.